10 sierpnia 2022

Wobec dewastacji cmentarza

Na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej modlili się 29 czerwca 2021 r. wyznawcy judaizmu i wyznań chrześcijańskich oraz przedstawiciele władz miasta.

Modlitwa za spokój zmarłych była wyrazem sprzeciwu wobec chuligańskiego działania, jakim była dewastacja nekropolii przez trzech nastolatków.

Za spokój zmarłych modlili się naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago, wiceprezydent miasta Piotr Kucia oraz przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra.

Na miejsce modlitwy przybyła także Helise Lieberman, której przodkowie pochodzą z Bielska-Białej.

Modlitwa miała skromny, kameralny charakter. Odbyła się bez udziału mediów i zaproszonych gości. Tak po prostu, po ludzku, po przyjacielsku… – opisała wydarzenie Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej na swoim profilu na Facebooku.

Bp Greger w słowie wygłoszonym na miejscu spotkania podkreślił, że wydarzenie z sobotniego (szabatowego) poranka, do którego doszło 26 czerwca 2021 roku, jest zakłóceniem wiecznego spoczynku. Jako diecezja bielsko-żywiecka Kościoła rzymskokatolickiego łączymy się w bólu z gminą żydowską w Bielsku-Białej. Wyrażamy nasze współczucie, jesteśmy ogromnie poruszeni tym, co się stało na cmentarzu żydowskim przy ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Jednocześnie zapewniamy o stanowczym sprzeciwie wobec tego typu zachowań. Cmentarz jest znakiem łączącym świat doczesny i wieczny, miejscem będącym dowodem prawdy o doczesnej przemijalności człowieka. Szacunek wobec zmarłych to nie tylko kwestia religijna, ale przejaw jedności obecnej ponad wszelkimi granicami czy podziałami, wyrastający i oparty na wspólnych wartościach humanitarnych i kulturowych – zaznaczył hierarcha i zapewnił o modlitwie za zmarłych. Dodał, że prosi Boga o ducha pokuty i nawrócenia dla sprawców dewastacji grobów i profanacji cmentarza.

Zdewastowane nagrobki na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej.

Miejsce na modlitwę na terenie cmentarza zostało wybrane nieprzypadkowo. Odbyła się ona przy kwaterze wojskowej, gdzie spoczywają też muzułmanie. Dziękujemy za ten piękny gest, słowa wsparcia oraz za wyrażenie sprzeciwu działaniom chuligańskim – napisano na profilu bielskiej Gminy Żydowskiej.

Jedyną odpowiedzią na takie akty czystej nienawiści są akty czystej miłości i to właśnie mamy dziś w tym miejscu – powiedział rabin Michael Schudrich.

Do dewastacji cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej doszło 26 czerwca. Policjanci początkowo zostali poinformowani o zniszczeniu 10 nagrobków, ale skierowani na miejsce śledczy razem z opiekunem cmentarza ustalili, że zniszczonych lub uszkodzonych zostało w sumie aż 67 mogił.

W niedzielę funkcjonariusze komendy miejskiej policji w Bielsku-Białej m.in. dzięki nagraniom z monitoringu ustalili, że sprawcami zniszczeń są trzej nastolatkowie (dwóch 12-latków i jeden 13-latek). Wszyscy trzej działali z pobudek chuligańskich.

Po zakończeniu czynności śledczych dwaj młodsi wandale zostali przekazani rodzicom, a starszy trafił do policyjnej izby dziecka. O losie całej trójki zdecyduje niebawem bielski sąd rodzinny.

Nekropolia przy ul. Cieszyńskiej powstała w 1849 r. Cały jej teren jest wpisany do rejestru zabytków. Na cmentarzu pochowanych jest wielu zasłużonych dla miasta ludzi.

diecezja.bielsko.pl