1 maja 2024

Wigilia Paschalna

Niech wiara w zwycięstwo Zmartwychwstałego dozna w tym dniu umocnienia.

„Podnieśmy głowy ku Temu, który w Zmartwychwstaniu dowiódł swojej potęgi i chwały” – zachęcił bp Roman Pindel podczas Wigilii Paschalnej sprawowanej 3 kwietnia 2021 r. w katedrze w Bielsku-Białej. Biskup, który w Wielki Czwartek zainaugurował w bielskiej świątyni Triduum Paschalne, w Wielką Sobotę zapalił paschał na początku liturgii i udzielił na koniec uroczystego błogosławieństwa.

W homilii hierarcha wyjaśnił, że wielkosobotnia liturgia sięga korzeniami czasów wędrówki Izraelitów ze swoimi stadami, „gdy jeszcze byli nomadami i nie marzyli nawet o tym, że osiądą na stałe w obiecanej im ziemi, a nawet będą mieli własne państwo”. Zwrócił uwagę, że najbardziej niebezpieczny moment dla prowadzonych stad stanowiło przejście z pastwisk zimowych na letnie. „Podejmowano wówczas wiele różnych czynności, stosowanych do dziś przez współczesnych nomadów, które historycy, etnografowie i antropolodzy nazywają rytuałami przejścia. Ważną rolę pełniła w nich krew owiec, którą pomazywano wejścia do namiotów, aby w ten sposób obronić się przed wszelkim złem, które zagrażało ludziom i stadom” – dodał.

Przybliżył też kolejne momenty historii zbawienia odzwierciedlone w rozbudowanych czytaniach z Liturgii Słowa: gdy Izraelici pod wodzą Mojżesza opuszczają ziemię egipską po wieczerzy nazywanej Paschą – „przejściem”, a następnie powtarzają tę wieczerzę paschalną już w Ziemi Obiecanej.

„Mieli tak spożywać i opowiadać dzieciom, by one tej nocy przeżywały radość ich przodków w Egipcie i by wszyscy uczestnicy uczty odczuwali obecność Boga, który teraz chce ich wyzwolić z ich własnych niewoli. W kolejne świętowanie uczyli się oczekiwać przyjścia Boga dla ostatecznego wyzwolenia od śmierci, grzechu i wpływu Złego” – kontynuował biskup, akcentując, że Bóg interweniował w dzieje swego ludu i co chwila potwierdzał, że zawsze chce go ocalić i przyjść z pomocą.

Zaznaczył, że Pascha Jezusa jest przejściem nie z niewoli faraona do ziemi Izraela, ale przejściem „naszego Wybawiciela, który na siebie wziął winy nas wszystkich i przeszedł przez mękę i śmierć do Ojca w niebie”.

„W ten sposób złożył jedyną ofiarę dla pojednania nas z Bogiem. Jego Pascha zmieniła sytuację człowieka, ponieważ otwarła dotąd zamkniętą drogę do domu Ojca. Mocą tego jednego pojednania mamy też możliwość darowania grzechu, ilekroć upadniemy i zerwiemy więź przybranego dziecka z Ojcem. Na pamiątkę tej Paschy Jezusa wspominamy co roku Jego przejście przez czuwanie, słuchanie słowa Bożego i odnowienie naszej decyzji na bycie uratowanym przez Niego Dzieckiem Bożym” – dodał, wskazując na znaczenie i sens odnawianych przyrzeczeń chrzcielnych i aktu wyrzekania się zła, grzechu i Szatana.

Jak podkreślił hierarcha, każda Eucharystia, uobecniająca Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa, daje nam dostęp do tych owoców Paschy Jezusa, pomocnych człowiekowi każdego dnia. „W ten sposób coraz bardziej postępujemy w naszej drodze za Jezusem, który jest Naszą Paschą, by umocnieni słowem i łaską Eucharystii przybliżać się do naszej ojczyzny, do domu Ojca” – zapewnił.

„Dziś też, bardziej niż niegdyś ocaleni nad Morzem Czerwonym, winniśmy wyznawać zwycięstwo Boga nad naszym wrogiem, ogłaszając zmartwychwstanie naszego Zbawiciela. Patrząc wstecz na zwycięstwo nad naszą słabością, na przebaczenie grzechów i na odzyskaną nadzieję, podnieśmy głowy ku Temu, który przecież w Zmartwychwstaniu dowiódł swojej potęgi i chwały” – stwierdził biskup, zachęcając by dziękować Chrystusowi za to, że „nie tylko raz zwyciężył zdeptawszy grzech i śmierć, ale i codziennie zwycięża nad wszystkim, co nas zniewala, przeraża, poniża i może zniechęcać do podążania dalej za Nim”.

„Niech wiara w zwycięstwo Zmartwychwstałego dozna w tym dniu umocnienia i da nam ufność i radość z bycia Dzieckiem Bożym i uczniem Chrystusa. Niech też uzdolni nas do dawania świadectwa o Tym, który za nas i dla nas pokonał śmierć i zmartwychwstał” – zakończył.

Na koniec biskup udzielił uroczystego błogosławieństwa. Z powodu stanu epidemii nie odbyła się procesja rezurekcyjna. W celebracji biskupowi towarzyszył wśród prezbiterów m.in. wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski.

diecezja.bielsko.pl