6 maja 2024

Rekolekcje bielskiego KIK

Nauki prowadził o. Robert Krawiec OFMCap – asystent krajowy Grup Modlitwy św. o. Pio. Przywiózł ze sobą rękawicę, którą słynny stygmatyk.

W dniach od 19-21 lutego w bielskiej katedrze odbyły rekolekcje wielkopostne Klubu Inteligencji Katolickiej, pod hasłem: „Skarby Kościoła: słowo, sakramenty, pokuta”.

W pierwszym dniu o. Robert przypomniał, że czytanie Biblii to proces, który obejmuje rozwój intelektualny, duchowy i praktyczny. „Duch Święty może pomóc w zrozumieniu i interpretacji Pisma Świętego” – zaznaczył. Jego zdaniem, istnieje niebezpieczeństwo, że nasze postanowienia wielkopostne mogą zostać na poziomie naszej woli, jeśli nimi nie żyjemy, nie zaangażujemy się w nie całą naszą egzystencją. „Pan Bóg chce, żebyśmy żyli Jego słowem. Ono jest przede wszystkim nam dane po to, żeby nas karmić”. Zaznaczył, że głoszenie słowa Bożego stanowi fundamentalną misję Kościoła i sposób na odnowienie życia duchowego i moralnego społeczeństwa.

W drugim dniu rekolekcji o. Robert podkreślił znaczenie sakramentu Eucharystii jako tajemnicy wiary i obecności Chrystusa w Hostii. Przedstawił historię Eucharystii od czasów Nowego Testamentu, poprzez pierwsze wieki chrześcijaństwa, aż do współczesnych cudów eucharystycznych.

Relikwiarz z rękawicą, którą ojciec Pio zasłaniał stygmaty – znaki Męki Chrystusa.

W trzecim dniu rekolekcji o Robert na temat pokuty powiedział, że pokuta jest urzeczywistnieniem Jezusowego wezwanie do nawrócenia, jako powrotu do Ojca, od którego człowiek oddalił się przez grzech . Pokuta określa również tożsamość trzech Zakonów Franciszkańskich, bowiem wyrastają one z jednego korzenia – z doświadczenia pokuty św. Franciszka. Pokuta więc musi urzeczywistniać się w naszym życiu, bo jest jego fundamentem, ale też musi urzeczywistniać charakter sakramentalny, który w obecnych czasach jest komfortowy, w odróżnieniu do wcześniejszych praktyk, bo obecnie rozgrzeszenie otrzymujemy natychmiast, a czynienie pokuty odbywa się już po rozgrzeszeniu. Pan Jezus podniósł pokutę do rangi sakramentu, czyli doświadczenia swojej obecności, w której poprzez posługę kapłana działa On sam, osobiście, swoją mocą i swoją skutecznością, bo kiedy kapłan rozgrzesza, sam Chrystus rozgrzesza.

Ojciec Robert Krawiec OFMCap – asystent krajowy Grup Modlitwy św. o. Pio

O Robert w głoszonych naukach, często przywoływał o. Pio – posłusznego wobec Bożej woli oraz jako świadka cudów eucharystycznych.

Na zakończenie rekolekcji o. Robert udzielił indywidualnego błogosławieństwa relikwią świętego Ojca Pio. Przywiózł ze sobą rękawicę, którą słynny stygmatyk nosił błogosławiąc i rozgrzeszając wiernych w San Giovanni Rotondo.