30 kwietnia 2024

Diecezjalne Dni Młodzieży

W niedzielę 21 listopada w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej Aleksandrowicach odbyły się diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży.

W świątyni zgromadziło się kilkaset młodych ludzi z diecezji bielsko-żywieckiej, wraz z duszpasterzami. Wśród nich byli także studenci z działającego przy naszej katedrze Duszpasterstwa Akademickiego, wraz ze swoim opiekunem ks. Pawłem Stawarczykiem.

Młodzi ludzie uczestniczyli w koncercie ewangelizacyjnym zespołu Anti Babylon System. Wprowadzeniem do Eucharystii była adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z sakramentem pokuty.

Uroczystą Eucharystię sprawował ks. biskup Roman Pindel wraz dekanalnymi duszpasterzami młodzieży na czele z ks. Kamilem Kuchejdą – diecezjalnym duszpasterzem młodzieży.

Wygłoszonym słowie Bożym ks. biskup Roman Pindel zwracając się do młodzieży powiedział:

Na ten dzień Ojciec święty skierował do młodych na całym świecie orędzie, proponując jako temat „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26,16). Te słowa zapamiętał św. Paweł ze spotkania z Jezusem na drodze do Damaszku. Myślę, że to świetne hasło dla nas, zwłaszcza żyjących w Polsce, w czasie, gdy dużo się wykrzykuje, i to w sposób wojowniczy i nienawistny. Gdy zdaje się, że nikt nie słucha drugiego, a zamiast rozmowy, aby zrozumieć argumenty drugiego, nieraz z obu stron wykrzykuje się wyzwiska i przekleństwa.

Obchody Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, obchodzone po raz pierwszy w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, są częścią duchowego przygotowań do kolejnego międzynarodowego spotkania podczas Światowych Dni Młodzieży; najbliższe odbędą się w sierpniu 2023 r. w Lizbonie.

O czekającym wydarzeniu opowiedział młodym diecezjalny koordynator przygotowań do tego przedsięwzięcia ks. Andrzej Wołpiuk, który właśnie wrócił z Portugalii i poinformował o najnowszych ustaleniach. Jak zaznaczył, Polaków będzie gościło siedem diecezji z portugalskiej metropolii Braga. „Portugalia na was czeka. Modliłem się za was w Fatimie” – zapewnił kapłan, zachęcając do włączenia się w przygotowania. Przedstawiciele grupy młodych z diecezji, którzy podjęli przygotowania do ŚDM Lizbona 2023 przekazali biskupowi znaczek z logo tego wydarzania i specjalny różaniec z Fatimy. Wszystkim zaangażowanym w niedzielne spotkanie młodych podziękował na koniec duszpasterz młodzieży ks. Kamil Kuchejda, główny organizator wydarzenia.

Zanim powstała idea Światowych Dni Młodzieży, dwukrotnie w Rzymie odbyły się spotkania młodych (1984-85), w których wzięło udział ponad pół miliona młodzieży z całego świata. Oficjalnej mszy św. przewodniczył papież Jan Paweł II. Sukces tego wydarzenia sprawił, iż papież zdecydował się na cykliczne organizowanie spotkań z młodzieżą. Zgodnie z jego zapowiedzią, Kościół katolicki co roku w niedzielę palmową będzie obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. Co ważne, w jednym roku obchody miały mieć charakter scentralizowany i odbywać się w Rzymie, a później w kolejnych miastach i krajach. W następnym roku zaś, miały być zdecentralizowane: na szczeblu diecezji, dekanatów i parafii. Światowe Dni Młodzieży organizowane są w formie religijnego festiwalu, na którym młodzież z całego świata ma okazje spotkać i wspólnie modlić się z papieżem. Jest to największe tego typu wydarzenie, w którym młodzież ma okazje manifestować swoje przywiązanie do wiary katolickiej. W okresie pomiędzy kolejnymi Światowymi Dniami Młodzieży, zgodnie z wolą Jana Pawła II, młodzi spotykają się w diecezjach w Niedzielę Palmową ze swoimi biskupami. Symbolami ŚDM są Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Od 2021r. diecezjalne spotkanie z decyzją papieża Franciszka będą organizowane w Niedzielę Chrystusa Króla.

Marian Szpak