26 kwietnia 2024

Audycja o ks. Stojałowskim

Kapłan związany z naszym kościołem, był założycielem Domu Polskiego.

Prezentujemy rozmowę z bielskim historykiem dr. Jerzym Polakiem na temat pomysłodawcy i założyciela Domu Polskiego w Bielsku ks. Stanisława Stojałowskiego, jaka odbyła się na antenie „Anioła Beskidów”. Naukowiec przypomina sylwetkę tego wybitnego działacza narodowościowego i krzewiciela. Wyjaśnia znaczenie bielskiej placówki i rolę, jaką pełniła w dziejach Bielska i Białej od 19 października 1902 roku, kiedy została otwarta. Zwraca uwagę, że to moment w historii miasta nie do przecenienia.

Rozmowę można odsłuchać na stronie Diecezji Bielsko-Żywieckiej – kliknij TUTAJ.

Ks. Stanisław Stojałowski, poseł na sejm galicyjski oraz do parlamentu austriackiego, wydawca pism ludowych: „Wieniec” i „Pszczółka”, był też jednym z pierwszych przywódców ruchu ludowego oraz Stronnictwa Chrześcijańsko-Ludowego. Za swoją działalność polityczną trafiał do więzienia aż 27 razy, spędzając łącznie za kratami około 9 lat. Założony przez niego Dom Polski funkcjonował przez lata do wybuchu II wojny światowej, pełniąc różne funkcje. Był także siedzibą polskich partii politycznych i związków zawodowych. W 1975 roku budynek został wyburzony przy okazji poszerzania ulicy Partyzantów.

Dr Jerzy Polak to były dyrektor Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej. Obecnie jest Prezesem Honorowym Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. To autor wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych.

Tablica poświęcona ks. Stanisławowi Stojałowskiemu znajduje się w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej – w miejscu, w którym kapłan często się modlił. W mieście jego imię nosi ulica biegnąca od bielskiego wzgórza zamkowego w stronę kościoła Opatrzności Bożej w Białej.