10 sierpnia 2022

Pomóżmy misjonarzom

Zbliża się Tydzień św. Krzysztofa.

W dniach 24-31 lipca 2022 będzie obchodzony 23. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa wraz z misyjną Akcją św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa – Patrona kierowców i podróżnych będziemy się modlić za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże dla wszystkich. Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie. Do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel.

W niedzielę 24 lipca – z racji Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa – po każdej Mszy św. modlimy się w intencji prowadzących pojazdy. Będzie to również okazją do złożenia ofiary na środki transportu dla misjonarzy: „jeden grosz za jeden kilometr”.

Ogólnopolską akcję pomocy dla misjonarzy prowadzi „MIVA Polska”.

MIVA – Mission Vehicle Association to Stowarzyszenie/Organizacja na rzecz misyjnych środków transportu.

Motto MIVA brzmi: „Obviam Christo” czyli „Niesiemy Chrystusa”:

  • na ziemi
  • na wodzie
  • w powietrzu

MIVA Polska rozpoczęła swoją działalność w 2000 roku jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji  i dalej działa w jej strukturach. Jest misyjnym stowarzyszeniem, celem którego jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu. Zajmuje się również promocją dzieła misyjnego Kościoła i pracy polskich misjonarzy, a także wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach propagując model kierowcy – chrześcijanina (patrz 10 Przykazań dla Kierowców MIVA Polska). Prowadzi współpracę z licznymi instytucjami i organizacjami w realizacji swoich zadań.

Misjonarze polscy pracujący w ponad 90 krajach świata (przeważnie tzw. Trzeciego Świata) potrzebują pomocy w zakupie różnych środków transportu: samochodów (najczęściej terenowych), ambulansów, motocykli, rowerów, barek rzecznych, łodzi, silników do łodzi, traktorów a nawet zwierząt pociągowych.

Pojazdy są niezbędnymi narzędziami w pracy misjonarzy. Zapewniają im funkcjonowanie misji i docieranie do odległych stacji misyjnych, dostarczanie koniecznej pomocy potrzebującym, transport osób chorych i słabych, transport pomocy medycznej,  transport materiałów budowlanych przy budowach kaplic, kościołów i innych miejsc kultu, wsparcie w docieraniu do szkoły. W czasie konfliktów zapewniają sprawną ewakuację. 

Środki na pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie pojazdów MIVA Polska organizuje co roku poprzez Akcję św. Krzysztof. Akcja ta jest apelem MIVA do kierowców i użytkowników pojazdów mechanicznych, aby w duchu wdzięczności Panu Bogu za szczęśliwie i jazdę bezwypadkową złożyli 1 grosz za 1 kilometr na środki transportu dla misjonarzy.

Oprócz główniej Akcji św. Krzysztof  MIVA Polska realizuje swoją pomoc poprzez inne akcje takie jak:

  • Z Ewangelią na motorze – akcja z motocyklistami i wśród motocyklistów;
  • uCZYNek WIARY – rowery dla katechistów w Afryce (i innych kontynentach);
  • Promienie Miłosierdzia – wózki dla niepełnosprawnych na misjach;
  • Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans – Głównym celem akcji jest zakup ambulansów do misyjnych szpitali i centrów zdrowia.
  • Bliżej do szkoły – rower dla ucznia w Afryce
  • Skuter śnieżny na misje (do Arktyki i na Alaskę)