Podczas koncertów jesiennej edycji w bielskiej katedrze wysłuchaliśmy piękne dzieła muzyki organowej i kameralnej oraz podziwialiśmy kunszt wykonawczy znakomitych muzyków. W niedzielę 18 października wystąpili: Ewelina Bachul – organy oraz Bielski Kwartet Puzonowy w składzie: Tomasz Gajewski, Tomasz Stolarczyk, Zdzisław Stolarczyk, Filip Zgorzelski.

Na organach zagrała Ewelina Bachul.


Muzycy wykonali następujące utwory:
Gabriel Pierne- „Preludium g – moll op. 29”
Thomas Morley - „ Now Is Month of Maying”, „My Bonny Lass”
Karol Hlawiczka - „ Fantazja nt. Pieśni”, „Dziękujemy Bogu” oraz „ Nun danket Alle Gott”
Orlando di Lasso - „ Matonamia Cara”
Franz Joseph Haydn - „ Achieved is the glorious work”
Fritz Lubrich - „Festlicher Zug”
Jean Baptiste Loeillet – Sonata I i II cz.
David Uber – „Dwie miniatury”
Aran Chaczaturian - „Taniec z szablami”
Ferenc Liszt - „Preludium i fuga B- A – C – H”
Koncert prowadził dyrektor festiwalu – Krzysztof Karcz.

Piękny koncert, który zgromadził wielu melomanów w bielskiej katedrze. Największe wrażenie i wielki aplauz wzbudziło wykonanie utworu  Arama Chaczaturiana - „Taniec z szablami” przez Bielski Kwartet Puzonowy. Zany mi utwór słyszałem w różnym wykonaniu, ale w wykonaniu przez puzonistów jeszcze nie. Wielkie brawa Panowie i Pani Ewelino za wspaniały koncert. Dziękujemy.

Organizatorem cyklu koncertów w bielskich kościołach jest Stowarzyszenie Komorowice, natomiast głównym sponsorem jest PM POLMOTORS z dofinansowaniem ze środków miasta Bielska-Białej. OrgaNowe Bielsko-Biała jest kontynuacją Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej.

Marian Szpak