W niedzielę Miłosierdzia Bożego uroczystą eucharystię w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja sprawował ks. biskup Roman Pindel. Przy ołtarzu w raz ks. biskupem modlili się księża: Antoni Młoczek – proboszcz katedry oraz Piotr Góra- sekretarz ks. biskupa.

Na początku wygłoszonym słowie Bożym ks. biskup Roman prosił byśmy uruchomili trochę wyobraźni jak w czasach niewolników i panów dobry pan wykupuje nas z rąk złego pana za olbrzymią cenę i w dodatku proponuje nam wolność. Jednocześnie oferuje zamieszkanie w jego domu jako syn i spadkobierca wszystkiego co posiada.

Jak powiedział ks. biskup Roman -”taka lub podobna historia zdarzała się nieraz w starożytności. Mamy opisy niezwykłych, przyjacielskich relacji między panem a niewolnikiem, ale także wyzwolenia i usynowienia niewolników. Nam przydarzyło się coś o wiele bardziej wspaniałego, nieprawdopodobnego! Nam, którzy jesteśmy niewolnikami grzechu, bojący się śmierci, przerażeni wpływami złego ducha, bezsilni wobec naszych zniewoleń. Jezus mówi do każdego z nas: „Odkupiłem cię z mocy ciemności i grzechu, a czy ty chcesz stać się wolny? Czy wybierasz Mnie na swojego Pana? Czy chcesz dziedziczyć wraz ze mną i wszystkimi świętymi wszystko, co otrzymałem od Ojca? Wypowiedz tylko zdanie: „Panie, wierzę, że Ty umarłeś, aby mnie wybawić od wszelkiej niewoli, z grzechy, śmierci, zawiści Szatana. Wierzę, że Ty chcesz, bym uwolniony, był wolny od każdej niewoli i żył jak dziecko Boże. Jezu, ufam Tobie i powierzam Ci moje życie. Ty bądź moim Panem. Jezu, naprawdę, ufam tylko Tobie.”

Na zakończenie ks. biskup Roman powiedział, że w obecnym stanie epidemii można uzyskać odpust zupełny związany ze świętem Bożego Miłosierdzia. Wytłumaczył, że trzeba m. in. wyrzec się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, wzbudzić zamiar wypełnienia trzech zwykłych warunków: spowiedzi, komunii eucharystycznej i modlitwy za papieża, kiedy to będzie możliwe. „Dziś możemy wzbudzić doskonały akt żalu za popełnione grzechy i pragnienie przyjęcia komunii duchowej”  i zachęcił do wzywania Pana przed ustawionym przed ołtarzem w katedrze tryptykiem z obrazem Jezusa Miłosiernego i wizerunkami apostołów Bożego Miłosierdzia – św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Na zakończenie uroczystej eucharystii ks. biskup Roman udzielił apostolskiego błogosławieństwa wiernym całej naszej diecezji bielsko - żywieckiej.

W związku z nowymi przepisami prawnymi od poniedziałku 20 kwietnia br. w bielskiej katedrze na Mszy świętej  może uczestniczyć jednorazowo 50 osób nie licząc księży. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły daną intencję mszalną. Do kościoła wchodzimy z zasłoniętymi ustami i nosem i zajmujemy oznaczone miejsca, aby zachować bezpieczną odległość.

Mam taką cichą nadzieję, że możliwość uczestnictwa po miesięcznej przerwie w eucharystii przyczyni się do pogłębienia naszej wiary.

Tekst: Marian Szpak
Foto: Krzysztof Juszczak