Święto Ofiarowania Pańskiego jest okazją do poświęcenia świec. Oznaczają one samego Pana Jezusa - Światłość Świata, albo - jak śpiewał o Nim w Ewangelii starzec Symeon - Światło na oświecenie pogan. Jezusa - Światło - przyniosła do świątynie jego Matka, Maryja. Dlatego w tradycji ten dzień nazywa się również świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Gromnica - to świeca, którą 2 lutego uroczyście się poświęca. Nazwa tej świecy bierze się stąd, że zapalano ją i stawiano w oknie, gdy na polu szalała burza. Światło gromnicy oraz towarzysząca jej modlitwa domowników miały uchronić gospodarstwo od skutków nawałnicy. Płonącą gromnię wkładano także do ręki konającym, by światło Chrystusa wiodło ich na spotkanie ze Światłością wiekuistą.

Znaczenie symbolu światła przypomnieli sobie w niedzielę 2 lutego uczestnicy Mszy św. z udziałem najmłodszych. Każde dziecko otrzymało zapaloną świecę, jako znak i pamiątkę obchodzonego święta. Spoktanniu z Chrystusem-Światłem przewodniczył ks. proboszcz Antoni Młoczek.