Do przeżywania wiary i wzajemnego budowania się jej świadectwem zachęcił bp Roman Pindel, który przewodniczył 6 stycznia 2020 r. Eucharystii w kościele Opatrzności Bożej, inaugurującej Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej. Rzesze bielszczan przeszły w uroczystość Objawienia Pańskiego po raz dziewiąty ulicami swego miasta, podążając za Mędrcami jadącymi tym razem na wielokołowej ciężarówce. Biskup życzył bielszczanom, by mieli „chętne serca, by ogłaszać cuda – od Pana Boga i dobrych ludzi”.

Podczas Mszy w bialskim kościele, szczelnie wypełnionym uczestnikami orszaku, sprawujący Mszę św. bp Pindel zaapelował, by prawdziwą inspiracją dla uczestników przemarszu było słowo Boże. Zachęcił, w odniesieniu do hasła tegorocznego OTK, by ogłaszać cuda, jakich doświadczamy w naszym życiu: cuda naszych rodzin i małżeństw oraz cud poczętego i rodzącego się życia. „Dziękujemy za cud papieża Polaka Jana Pawła Wielkiego, w roku 100. rocznicy jego urodzin, dziękujemy za cud śmierci św. Jana Sarkandra” – zaznaczył, nawiązując do trwającego w diecezji roku poświęconego temu męczennikowi rodem z Cieszyna.

„Przeżywajmy naszą wiarę i budujmy się wzajemnie jej świadectwem. Oddawajmy cześć Bogu w czasie tego marszu. Odwołujmy się do tego, co jest przesłaniem Ewangelii, a co staramy się w jakiś sposób ucieleśnić w postaci radości, śpiewów kolęd, ale także modlitwy” – podkreślił i wezwał, by ewangelijne opisy „stanowiły zachętę do prawdziwego orędzia na miarę naszej wiary do wszystkich ludzi, także tych, którzy nawet przypadkowo postanowili wziąć udział w wydarzeniu”.

Podczas liturgii modlono się m.in. w intencji biskupa ordynariusza, który 6 lat temu rozpoczął pasterzowanie w diecezji. 6 stycznia 2014 r. w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej przyjął sakrę biskupią.

Po Mszy na pl. Ratuszowym rozpoczęto formowanie orszaku, a momentem szczególnym była wspólna modlitwa „Anioł Pański” zainicjowana przez biskupa i odczytanie fragmentu Ewangelii. Odegrano także parateatralną scenę „Olśnienie mędrców”. Na czele orszaku pojawiła się gwiazda betlejemska, następnie podążała grupa doboszy i perkusistów, potem jechał wielki truck, na którego naczepie usiedli Trzej Królowie.

Rozciągający się na długości około pół kilometra pochód, z rekordową liczbą uczestników, skierował się w stronę bielskiej starówki, gdzie wszyscy oddali hołd Dzieciątku Jezus, a Mędrcy pokłonili się Świętej Rodzinie. Podczas przemarszu uczniowie szkół odgrywali sceny z jasełek – z królem Herodem oraz aniołami i diabłami – a uczestnicy orszaku z koronami na głowach w kolorach trzech dworów królewskich wyśpiewywali kolędy z dołączonego śpiewnika.

Po pokłonie Trzech Króli głos zabrał biskup, który przypomniał słowa papieża Franciszka wypowiedziane z okna papieskiego w Krakowie o tym, że kluczem do dobrych relacji małżeńskich są słowa: proszę, dziękuję, przepraszam. Zdaniem papieża, postawy ucieleśnione w tych słowach mogą uratować rodzinę, budując zaufanie i więź między najbliższymi.

„Do tego dołączyłbym słowa, które są hasłem tegorocznego orszaku: Cuda, cuda ogłaszają. Żebyśmy te cuda naprawdę widzieli – te od Boga, które zdarzają się w naszym życiu, oraz te, które przynoszą nam dobrzy ludzie spotykani codziennie. I żebyśmy mieli oczy otwarte, aby te cuda widzieć i serce chętne do tego, by owe cuda ogłaszać. I te od Pana Boga i te od dobrych ludzi” – dodał biskup.

W role królów wcielili się ojcowie dzieci ze szkół organizujących tegoroczny OTK – ze Szkoły Podstawowej „Skała”, Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3. Świętą Rodzinę stworzyli na scenie Elżbieta Budzich z czteromiesięcznym synkiem Bartusiem – w roli Maryi i nowonarodzonego Jezusa, Jakub Budzich – jako Józef oraz córki Marysia i Hania – jako aniołki.

Zagrał i zaśpiewał z tysiącami bielszczan zespół „Kamień na kamieniu” z kamienickiej parafii św. Małgorzaty.

Honorowym patronatem orszak objęli bp Roman Pindel i prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

(diecezja.bielsko.pl)