Od przemarszu z pl. Wolności do katedry św. Mikołaja druhny i druhowie ZHR wraz z rodzicielskim Kręgiem Dobroczynności (z Ewą i Piotrem Gliwickimi na czele), kolegami i koleżankami z ZHP oraz wieloma mieszkańcami Bielska-Białej rozpoczęli swoje świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
{Play}
Odśpiewali "Pierwszą Brygadę" i z setką biało-czerwonych flag oraz harcerskim pocztem sztandarowym wyruszyli ulicami. W katedrze Mszę św. w intencji harcerzy i Ojczyzny koncelebrowali pod przewodnictwem bp. Romana Pindla także: ks. Tomasz Chrzan, diecezjalny duszpasterz harcerzy, ks. Marek Różycki, nowo mianowany duszpasterz ZHR, ks. Antoni Młoczek, proboszcz parafii katedralnej, zaprzyjaźniony z ZHR ks. Tomasz Wala, wikary w żywieckiej parafii konkatedralnej, i ks. Piotr Góra, sekretarz bp. Pindla.
W homilii bp Pindel nawiązał do okazji, która zebrała druhów i ich przyjaciół w katedrze: - Spotykamy się tutaj, żeby dziękować Bogu za naszą ojczyznę, która powstała z martwych, z niebytu, z podziału przed stu laty; w której notujemy rzeczy wspaniałe, ale i trudne; w której tylu ludzi odnajduje Boga, swoją drogę, sposób zaangażowania, budowania chwały naszej ojczyzny. Dziękujemy za wszelkie dobro, które się dokonuje.
Biskup zaznaczył, że w budowaniu przyszłości ojczyzny istotna jest postawa, której uczą ideały i zasady ruchu harcerskiego, m.in. szczerości i wierności. - Przyszłość zależy od tego, jak będą się układać nasze relacje wewnątrz i na zewnątrz; relacje przyjaźni i małżeństwa, które - daj, Boże - będziemy tworzyć na całe życie - mówił druhnom i druhom.
Mszę św. zakończył śpiew "Modlitwy harcerskiej", a następnie druhowie zaprosili wszystkich obecnych na uroczysty Apel Harcerski na rynku Starego Miasta