Jedni po sześciu dniach, inni po pięciu, a jeszcze inni - po trzech i dwóch - piesi i rowerowi pątncy, którzy wyruszyli z pięciu miast diecezji, dotarli dziś przed oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej!
{Play}
Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, wzruszeni i uśmiechnięci wchodzili dziś na Wały Jasnogórskie! Przez ostatnie dni zmagali się z upałem, ale i spotkał ich ulewny deszcz ochłody - pielgrzymi bielsko-żywieccy z grup które wyruszyły z Oświęcimia, Andrychowa, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej dotarli do celu niemal w samo południe.
Ponad 2,5 tys. pielgrzymów wyruszyło 6 i 7 sierpnia z pięciu miejscowości naszej diecezji, by zmierzać w stronę Jasnej Góry pod hasłem "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym", jednocześnie pamiętając o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po raz 27. szło dziewięć grup pielgrzymki bielsko-żywieckiej, która rozpoczęła wędrówkę w Hałcnowie - wraz z głównym przewodnikiem ks. Damianem Korycińskim i ojcem duchownym pielgrzymów ks. Józefem Walusiakiem. W tej grupie pielgrzymowali także Węgrzy.
W jubileuszowej, 35. pielgrzymce Ziemi Oświęcimskiej, która wyszła z kościoła św. Maksymiliana z głównym przewodnikiem ks. Łukaszem Kubasem, pątnicy szli w pięciu grupach.
Na szlak wyruszyły również po raz 32. - pielgrzymka andrychowska z ks. Pawłem Wawakiem, 27. - cieszyńska, z ks. prałatem Stefanem Sputkiem na czele i 17. - czechowicka, z ks. Kamilem Kaczorem.
W czwartek 9 sierpnia w ślad za pieszymi pielgrzymami wyruszyło 130 pątników 16. Andrychowskiej Pielgrzymki Rowerowej, wśród których byli pielgrzymi z całej diecezji z ks. Kazimierzem Walusiakiem i salezjaninem z Oświęcimia ks. Markiem Głuchem oraz reprezentanci wielu miejscowości innych diecezji, a nawet pątnik… ze Szwajcarii. W piątek 10 sierpnia w drogę wyruszyło też prawie 50. rowerowych pątników z Czechowic-Dziedzic.
Wśród rzeczy pielgrzymów były wszystkie pokolenia - m.in. także świętujący osobiste uroczyste okazje: nowożeńcy i młodzi, którzy na pielgrzymce się zaręczyli.
Na Wałach Jasnogórskich czekał na wszystkich biskup Roman Pindel, duszpasterze wielu parafii diecezji, przyjaciele, znajomi pątników, a także przedstawiciele władz z wicewojewodą śląskim Janem Chrząszczem.
Po pokłonieniu się Matce Bożej, wszyscy spotkali się na Mszy św., której przewodniczył bp Roman Pindel.