- Trzeba tylko, żebyś się zatrzymał i wziął do serca to słowo: jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam - mówił młodym w bielskiej katedrze bp Roman Pindel.
{Play}
Słowa anioła wypowiedziane do Maryi: Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga, prowadziły młodych, którzy w Niedzielę Palmową przybyli do bielskiej katedry św Mikołaja z różnych części diecezji, na świętowanie 33. Światowego Dnia Młodzieży – w jedności z papieżem Franciszkiem i młodymi na całym świecie.
Po ŚDM w Krakowie, to kolejny etap przygotowań do spotkania młodych z Franciszkiem w Panamie, w styczniu przyszłego roku. Panamskiemu świętowaniu będą towarzyszyć słowa Maryi: Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego . Obecne hasło, jak i zeszłoroczne: Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, są do niego wprowadzeniem.


Bielskie świętowanie rozpoczęło się przed kościołem Trójcy Przenajświętszej, skąd młodzi z palmami w ręku, razem z biskupami: Romanem Pindlem i Piotrem Gregerem, ks. Piotrem Hoffmannem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży oraz swoimi księżmi opiekunami z parafii, przeszli na Mszę św. do katedry św. Mikołaja. Na zakończenie liturgii młodzi z dekanatu istebniańskiego, w imieniu wszystkich, złożyli życzenia wielkanocne biskupom. A po Eucharystii wszyscy spotkali się na tradycyjnej grochówce na placu przed katedrą.
Nie zabrakło młodych w strojach regionalnych z dekanatów wiślańskiego i istebniańskiego, wolontariuszy misyjnych z Żywiecczyzny, a także licznej reprezentacji harcerzy.
Śpiewy podczas liturgii przygotowała oazowa diakonia muzyczna z ks. Piotrem Niemczykiem.
Biskup Roman Pindel przypomniał wszystkim, że po ŚDM w Krakowie papież Franciszek wytyczył swoistą mapę drogową, pozwalającą lepiej przygotować się do ŚDM w Panamie. W tych przygotowaniach prowadzi Maryja i związane z Nią Słowo Boże.
Odwołując się do tegorocznego: Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga (Łk 1,30), biskup zaznaczył że słowo to wypowiedział Bóg do wielu powoływanych przez siebie. Słowo to świadczy także o tym, kto je słyszy – wypowiada je wielki, święty Bóg, przed którym trzeba zadrżeć. - To nie bój się oznacza, że ten człowiek wierzy, że dla niego Bóg jest Bogiem, nie idolem. Nie jest dla niego elementem jakiegoś magicznego myślenia czy tylko jakąś hipotezą. Nie bój się – mówi Bóg do wszystkich wybranych, którzy doświadczają Jego bliskości, realnej relacji i poważnego traktowania. Nie bój się - to oznacza, że jesteś ważny w oczach Boga. On ma dla ciebie najlepsze zamiary.
Odwołując się do orędzia Franciszka na 33. ŚDM obchodzony w diecezjach, bp Pindel przypomniał, że w Piśmie Świętym wyrażenie Nie bój się i jego odmiany, występują 365 razy – tyle, ile dni w roku.
- Nie bój się – powtarzajcie to sobie codziennie. Pan jest z tobą, Pan jest tobą zainteresowany – podkreślił biskup, dodając za papieżem: - Dziś liczymy ile mamy polubień i to ma odsunąć od nas lęk, osamotnienie czy brak zauważenia. W mojej młodości psychologowie tłumaczyli, że dla przeżycia dnia potrzeba pięciu głasków – dobre słowo, zauważenie. Dziś liczymy polubienia. Trzeba, żebyśmy pytali siebie o to, czego się lękamy. Papież zachęca, żebyśmy się pytali o lęki, które nas paraliżują, zniechęcają, oddalają od życia Ewangelią.
Biskup zaznaczył, by na lęki patrzeć w świetle słowa wypowiedzianego do Maryi, a także i do każdego z nas: Raduj się, bo Pan jest z tobą. Znalazłaś, znalazłeś łaskę u Pana. – Raduj się, bo jestem z Tobą - mówi Bóg do każdego młodego człowieka, choć wiele okoliczności może wskazywać, że nam coś zasłania Boga, że jest nieobecny, widzimy, że On jednak pochyla się, że jest zainteresowany zwłaszcza tym, który jest zgnębiony na duchu, poniżony, opuszczony. Bóg jest zainteresowany tym, który nie wie jak układać swoje życie, nie ma odwagi, żeby wybrać cokolwiek dla swojego życia. Tak mówi Bóg do tego, któremu wydaje się, że nikt go nie lubi albo że nie ma żadnego followersa, albo może nie wierzy w swoje możliwości. Znalazłeś łaskę u Boga. Trzeba tylko, żebyś się zatrzymał i wziął do serca to słowo: jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam.
Przypominając słowa św. Pawła z Listu do Rzymian, że nic nie może nad odłączyć od Bożej miłości, biskup dodał: - Jedyne, co mamy zapewnione od Boga, to nie szczęście, zdrowie, długie życie, ale miłość, od której nic nas nie może odłączyć – nawet śmierć.
Biskup wskazał także na kolejny aspekt przygotowań do spotkania w Panamie - Synod Biskupów, który w październiku odbędzie się pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania". Także w diecezji trwają przygotowania do niego.
Młodzi usłyszeli również o wadze trwających w diecezji pracach nad wprowadzeniem nowego sposobu przygotowań do sakramentu bierzmowania. - Chodzi o takie podejście, w którym bierzmowanie jest pretekstem: przejdziemy jakby przez bierzmowanie po to, aby zostać w Kościele, aby włączyć się do jakiejś, wspólnoty wiary, ruchu, grupy modlitewnej, by dalej trwać i angażować się w życie Kościoła. To jest duża szansa dla ruchów, które istnieją – wyjaśniał bp Pindel, zachęcając młodych wierzących, by chcieli dzielić wiarą i zaangażowali się w parafiach przy animacji grup, a tym samym, potrafili zachęcić innych, by chcieli przyjść na stałe do ich wspólnoty.
Na koniec święta w katedrze, ks. Piotr Hoffmann dziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie spotkania – zwłaszcza młodym z Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, służby liturgicznej, kół misyjnych i harcerzom.
Diecezjalny duszpasterz młodzieży, przypomniał także, że ważnym wydarzeniem ewangelizacyjnym dla młodych naszej diecezji była wielkopostna Duchowa rEewolucja, w pięciu miastach diecezji, w której wzięło udział kilka tysięcy młodych osób.
Zaprosił do udziału w kontynuacji spotkań: Wieczorach Ożywienia Wiary w każdą czwartą niedzielę miesiąca, począwszy od kwietnia, w kościele NSPJ "przy dworcu" o 18.30, kursie Alpha dla młodzieży ze Szkołą Ewangelizacji Cyryl i Metody – także przy bielskiej parafii w piątki od 13 kwietnia do 8 czerwca oraz czerwcowego weekendu z Ewangelią "Face to face" od 1 do 3 czerwca w ośrodku Nazaret w Bystrej.
Szczególnym zaproszeniem dla młodych z diecezji obejmujących teren województwa śląskiego (i nie tylko), będzie także lipcowy Festiwal Życia w Kokotku koło Lublińca.
Urszula Rogólska
bielsko.gosc.pl