28 marca 2024

Pamiętamy o zmarłym proboszczu

Mija rocznica śmierci ks. prałata Zbigniewa Powady.

Wieloletni proboszcz parafii katedralnej zmarł 19 czerwca 2020 r. Zgodnie z zapisem w testamencie spoczął na cmentarzu parafialnym przy ul. Grunwaldzkiej, tuż obok śp. ks. Hugona Sierka. Rocznica śmierci ks. prałata jest okazją do wdzięczności, wyrażonej w modlitwie, w tym także we Mszach świętych odprawianych w naszym kościele katedralnym oraz w staraniach o renowację miejsca spoczynku obu kapłanów.

Msze święte w rocznicę śmierci śp. ks. prałata Zbigniewa Powady
w bielskiej katedrze św. Mikołaja:
– sobota 19 czerwca godz. 8:00
– niedziela 20 czerwca godz. 11:00
– niedziela 20 czerwca godz. 12:30.

Na miejscu spoczynku obu kapłanów stał do tej pory obelisk z krzyżem oraz napisami. Właśnie zakończyły się prace przy instalacji nowego nagrobka, który zbudowano wokół obelisku. Miejsce spoczynku ks. Powady często odwiedzają parafianie, którzy stąd zanoszą wdzięczną modlitwę o spokój jego duszy. To także wyraz szacunku i uznania dla jego wieloletniej posługi w parafii katedralnej.

Śp. ks. prałat Zbigniew Powada.

Ks. prałat Zbigniew Powada urodził się 23 lipca 1946 roku w Dębowcu k. Skoczowa. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie przyjął święcenia 30 marca 1972 w Katowicach. Pracował jako wikary w parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju, św. Antoniego w Rybniku i Wszystkich Świętych w Pszczynie. W sierpniu 1982 roku został skierowany – jako wikary – do pracy w parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W 1983 r. rozpoczął pracę jako proboszcz tej parafii. Pełnił ją przez 33 lata. W 1984 roku został opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, będącego miejscem spotkań i współpracy działaczy zdelegalizowanej „Solidarności”. Aktywny w niesieniu pomocy represjonowanym.

Tak prezentuje się miejsce spoczynku ks. prałata Zbigniewa Powady po zbudowaniu pomnika.

Od 1992 do emerytury w 2016 roku był wicedziekanem dekanatu Bielsko-Biała I, członkiem diecezjalnej Rady Kapłańskiej. Pełnił funkcję kapelana „Solidarności”, diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy oraz kapelana bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Był związany z duszpasterstwem młodzieży, oazowym i Kościołem domowym, także z neokatechumenatem.

Dolna część obelisku z nowym nagrobkiem.

Co miesiąc w bielskiej katedrze sprawował Msze za Ojczyznę. Ostatnią z nich odprawił w niedzielę, 14 czerwca 2020 r. W 2005 roku został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia”. W 2009 roku duchowny otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Na wniosek podbeskidzkiej “Solidarności” w ubiegłym roku został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, a w lutym br. Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości.