Standardy ochrony małoletnich w parafii pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej.
Osobą zaufania w parafii jest pan Szczepan Krawczyk.
Kontakt: szczepan.krawczyk@pomagamy.com.pl
Na skróty – kliknij aby przejść do treści:
- Preambuła
- Zawartość dokumentu
- Objaśnienie terminów
- Weryfikacja osób
- Obowiązki duszpasterzy dzieci
- Zakres szkoleń
- Zasady chroniące – kodeks zachowań
- Zasady chroniące w kontakcie bezpośrednim
- Zachowania niedozwolone
- Zachowania właściwe w naszym kręgu kulturowym
- Zasady ochrony dotyczące organizowania spotkań i wyjazdów
- Zasady ochrony dotyczące kontaktów przez media oraz udostępniania z Internetu
- Zasady chroniące dotyczące wszystkich, również dorosłych
- Sposób reagowania na oskarżenia lub niewłaściwe zachowania
- Pomoc osobom skrzywdzonym
- Sposób postępowania z oskarżonymi o przemoc
- Zapewnienie jakości i ciągłości działań w zakresie prewencji
Preambuła
Niniejszy dokument został opracowany w parafii pw. Św. Mikołaja w Bielsku-Białej jako odpowiedź na prawny obowiązek wprowadzenia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem we wszystkich instytucjach, w których przebywają dzieci, zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606). Przy jego opracowywaniu uwzględniono wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i kościelnego.
Ochrona dzieci przed przemocą jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale przede wszystkim moralnym imperatywem wynikającym z wartości chrześcijańskich. Kościół, realizując misję powierzoną mu przez Pana, stawia na pierwszym miejscu dobro dziecka, uznając moralną i prawną odpowiedzialność za jego ochronę. Wszyscy zaangażowani w życie Kościoła zobowiązują się do stworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska, w którym dobro dziecka jest chronione i szanowane, a stosowanie wobec niego przemocy w jakiejkolwiek formie jest niedopuszczalne.
Dokument ten wyznacza standardy ochrony dzieci przed przemocą, zapewniając skuteczne działania zapobiegawcze i interwencyjne, oparte na wiedzy i empatii, zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka. Poprzez odpowiednią edukację i świadomość zagrożeń, Kościół może efektywnie zapobiegać krzywdzeniu dzieci i skutecznie je chronić, realizując tym samym swoje ewangeliczne posłannictwo.