20 kwietnia 2024

Neokatechumenat wystartował

Zainaugurowano rok formacyjny Neokatechumenatu Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Mszę św. z tej okazji w bielskiej katedrze odprawił bp Roman Pindel. Przywołując ewangeliczną przypowieść o miłosiernym Samarytaninie ks. biskup Roman zaakcentował, jak ważne jest przekraczanie siebie w miłości do Boga i bliźniego. Wskazał na słowa Jezusa ukazującego miłosierdzie jako zasadę dającą nadzieję na zbawienie. „Okazywanie miłosierdzia to podstawa królestwa niebieskiego, klucz do otwarcia drzwi do Domu Ojca” .

Na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. biskup Roman udzielił apostolskiego błogosławieństwa licznie zebranym wiernym, po którym indywidualnie błogosławił dzieci z rodzicami. Na Eucharystii obecne były związane ze wspólnotami całe rodziny z dziećmi, które pokonały wiele kilometrów z najdalszych zakątków naszej diecezji, by spotkać się na modlitwie w bielskiej katedrze. Byli wśród nich m. in. muzykujący członkowie „Drogi”, którzy zapewnili oprawę muzyczną podczas liturgii.

Neokatechumenat nazywany też Drogą Neokatechumenalną to nie tylko nazwa misji, ale także nazwa katolickiej fundacji, której zadaniem jest realizowanie zadania ożywiania i umacniania wtajemniczenia chrześcijańskiego wśród wiernych.

Neokatechumenat powstał w 1964 roku, w Madrycie. Założycielami Drogi Neokatechumenalnej był malarz Kiko Arguello i chemiczka Carmen Hernandez, którzy w wyniku kryzysu egzystencjalnego postanowili zamieszkać w slumsach z ubogimi i głosić im Ewangelię. O efektach tej formy wtajemniczania dowiedział się biskup Madrytu Casimiro Morsillo i zaproponował, by taką praktykę wprowadzić w kilku hiszpańskich parafiach. W 1968 roku powstał pierwszy Neokatechumenat w Rzymie, a następnie idea ta rozprzestrzeniła się w całej Europie i na całym świecie.

Do Polski Neokatechumenat dotarł w 1975 roku. Pierwsze katechezy wygłoszone zostały w Lublinie, a następnie w Łodzi, Krakowie i w Warszawie. W 1990 roku, papież Jan Paweł II po raz pierwszy formalnie uznał Neokatechumenat i rozpoczęły się prace nad jego statutem. W 2002 roku Neokatechumenat otrzymał statut, który został zatwierdzony ostatecznie w 2008 roku.