19 stycznia 2025

Modlitwa jedności

Mszy św. w intencji jedności chrześcijan przewodniczył ks. Mieczysław Jonik.

Wraz z nim przy ołtarzu stanął w koncelebrze ks. Krzysztof Strzelczyk, kapelan Klubu Inteligencji Katolickiej. W modlitwie uczestniczyli także duchowni innych wyznań: Michał Kuryło – proboszcz parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Bielsku-Białej i Artur Woltman – wikariusz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie.

Homilię wygłosił ks. Michał Kuryło, który nawiązując do czytanej Ewangelii (Mt 11, 11- 15) powiedział m. in.:

„Jan Chrzciciel był uosobieniem cnót, które winny być wskazówką również dla nas. Będąc ostatnim starotestamentowym prorokiem obwieszczał przyjście Chrystusa i początek nowej epoki, sam pozostając w cieniu. Współcześni chrześcijanie  też mogą ukazywać światu Chrystusa, nie eksponując samych siebie. Tak też robili pierwsi chrześcijanie. W epoce wszechobecnego wygodnictwa i dążenia do przyjemności bez obowiązków, kiedy Bóg jest coraz mniej potrzebny, chrześcijanie mogą i powinni głosić Dobrą Nowinę i świadczyć o swojej wierze swoim przykładnym życiem. Nawet bez krańcowych sytuacji, kiedy chrześcijan autentycznie prześladują i zabijają, zdarzają się sytuacje, kiedy o swojej wierze trzeba zaświadczyć stanowczo i jednoznaczne. Nie bójmy się tego!”

Podczas liturgii odczytano specjalny „List chrześcijan z Polski do chrześcijan w Rosji” opracowany przez sekcję ekumeniczną  bielskiego KIK, autorstwa Bogumiły Mebel:

„Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar wiary w Trój jednego Boga, za dar życia i za miłość, która cierpliwa jest, która wszystko znosi. Z pokorą prosimy Was, nasi bracia i siostry w Chrystusie, o wspólne i zgodne wołanie o pokój słowami, których nauczył nas Jezus Chrystus w modlitwie Ojcze nasz. Jesteśmy pewni, że ta intencja jest zgodna z wolą Bożą i obietnicą, że gdy zgodnie o coś prosić będziemy, to Pan nas wysłucha”. Niejednokrotnie w historii świata ludzie modlący się, cisi i pokorni, ufający Bożemu miłosierdziu, stawali się w rękach Bożych kamieniami, które zmieniały bieg lawiny zdarzeń. W tym trudnym dziś, w tej ciemnej dolinie, chcemy być narzędziami Bożego pokoju – z wiarą, nadzieją i miłością. Wraz z Matką naszego Odkupiciela chcemy iść drogą przebaczenia i jedności, za Tym, który jest drogą, prawdą i życiem”.

Pod listem podpisali się wszyscy duchowni uczestniczący w liturgii. 

Na koniec duchowni wypowiedzieli życzenia adwentowe- bożonarodzeniowe. Odczytano też słowa pozdrowienia od ks. Dmytra Fedlyuka, proboszcza parafii greckokatolickiej Świętych Cyryla i Metodego w Bielsku-Białej. 

Ks. Krzysztof Strzelczyk składając bożonarodzeniowe życzenia, zwrócił uwagę na pilną potrzebę pokoju w dzisiejszym świecie, szczególnie w Ukrainie, dotkniętej wojną. Przypomniał o otwartości Polaków wobec uchodźców z Ukrainy:

„Ci przybysze żyli w okrutnych warunkach, doświadczając prześladowań religijnych przez dziesięciolecia, począwszy od rewolucji. Nie dziwmy się więc, że czasem wydaje się, iż chrześcijaństwo jest im obce. Musimy też powiedzieć, że niestety w tej chrześcijańskiej Polsce również nie dzieje się dobrze. Wielu ludzi ulega laicyzacji” „Nowy rok, który będziemy przeżywać w 2025r, będzie szczególny dla jedności chrześcijan. Po raz pierwszy od dłuższego czasu Wielkanoc przypadnie na ten sam dzień – 20 kwietnia. Ekumeniczny patriarcha, honorowy zwierzchnik Kościoła prawosławnego, patriarcha Bartłomiej, wyraził nadzieję, że nie będzie to jedyny taki raz, a wspólne świętowanie Wielkanocy pomoże nam w większej jedności i bliskości z Jezusem, a także między nami”.