19 stycznia 2025

Mamy nowego organistę

Maciej Leśniak będzie głównym organistą w naszym kościele katedralnym. Zastąpi na tym stanowisku Tadeusza Czerniawskiego, który przeszedł na emeryturę.

Decyzją komisji w składzie: Julian Gembalski – prof. Akademii Muzycznej w Katowicach, ks. Krzysztof Kurnik – dyrektor Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku-Białej, Tomasz Gronkowski – wiceprzewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej diecezji bielsko-żywieckiej, ks. kan. Antoni Młoczek – proboszcz katedry św. Mikołaja, konkurs na stanowisko głównego organisty naszej katedry wygrał Maciej Leśniak, absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Do jego obowiązków będzie należeć m.in. akompaniament i prowadzenie śpiewu podczas Mszy św. i nabożeństw, prezentacja literatury organowej, a więc brzemienia naszych organów, kształcenie psałterzystów, prowadzenie chóru katedry, opieka i dbanie o katedralny instrument oraz organizacja życia muzycznego w naszej parafii. Jednocześnie organistą pomocniczym zostaje Pan Tomasz Kuźma, słuchacz Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku-Białej. Życzymy naszym organistom Bożego błogosławieństwa oraz opieki patrona katedry – św. Mikołaja.

Maciej Leśniak urodził się w 1995 roku. Od dzieciństwa jego pasją były organy, więc od samego początku uczył się gry najpierw na fortepianie, a następnie uczęszczał na lekcje organów w prywatnym ognisku muzycznym w Suchej Beskidzkiej, w klasie mgr. Nikołaja Kostowa. Naukę kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie organów mgr. Krzysztofa Karcza.

Jest absolwentem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na kierunku Muzyka Kościelna, w klasie organów dr. hab. Susi Ferfoglia, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na tym samym kierunku, w klasie organów dr. Marka Wolaka. Czas studiów był okazją do udziału w licznych kursach doskonalenia umiejętności gry organowej, improwizacji czy praktyk prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych, organizowanych m. in. przez prof. Davida Titteringtona, prof. Józefa Serafina, prof. Tomasza Adama Nowaka, dr. Michała Dąbrowskiego, dr. hab. Henryka Jana Botora, prof. Katherine Dienes-Williams i prof. Richarda Robbinsa.

Do końca 2016 roku był organistą w swojej rodzinnej parafii św. Anny w Stryszawie, współprowadząc także parafialny chór „Millenium”, którego był akompaniatorem. Był również założycielem i dyrygentem Chóru Młodzieżowego, z którym organizował serię koncertów muzyki religijnej. W latach 2016-2024 pełnił posługę głównego organisty w kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej. Owocem pracy w tym miejscu są płyty kompaktowe, w tym wydana w 2018 roku z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia parafii Trójcy Przenajświętszej, zawierająca kolędy i utwory świąteczne w jego aranżacjach, nagrana wspólnie z orkiestrą kameralną, chórem i solistami. Od grudnia 2024 roku będzie pracował jako organista katedralny.

Pasjonuje się aranżacją muzyczną, związaną głównie z muzyką chóralną i orkiestrową. Jest autorem aranżacji napisanej do kilku filmów pełnometrażowych. Jest także współorganizatorem koncertów i festiwali organowo-kameralnych, m.in. Festiwalu „Floriańskie Wieczory Muzyczne” odbywającego się w parafii św. Floriana w Żywcu Zabłociu. Jest również prezesem stowarzyszenia „Harmonia Aetheria”, które zajmuje się popularyzacją muzyki organowej poprzez organizację koncertów, konkursów, kursów interpretacji i rozumienia muzyki oraz improwizacji, która jest dla niego źródłem inspiracji tworzenia muzyki. Jest redaktorem muzycznym radia diecezjalnego „Anioł Beskidów”. Jest także redaktorem w sekcji muzyki liturgicznej portalu „Z pasji do liturgii”, zajmującego się liturgią Kościoła Katolickiego w każdym jej aspekcie. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec 2 dzieci.