Katedra św. Mikołaja

Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dziękujemy ks. Kamilowi za wygłoszone słowo Boże. Po Mszy św. będzie możliwość przyjęcia indywidualnego błogosławieństwa prymicyjnego.

2. Stopniowo powracamy do posługi wobec chorych parafian, odpowiadając na ich prośbę. W tym tygodniu odwiedzimy wszystkich, którzy pragną po dłuższej przerwie przyjąć sakramenty. Prosimy o zgłoszenia w kancelarii.

3. W czwartek, 11 czerwca, obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało. Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. Zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w naszej diecezji procesja w tym roku odbędzie się po Mszy św. o godz. 11.00 wokół kościoła.  

4. Przez całą oktawę Bożego Ciała będziemy odprawiać nabożeństwo do Serca Pana Jezusa o godz. 18.00 połączone z procesją wokół katedry z Najświętszym Sakramentem.

5. Bierzmowanie odbędzie się w sobotę, 27 czerwca, o godz. 9.00.

6. Wczesna I Komunia Święta planowana jest w niedzielę, 28 czerwca, o godz. 14.00.

7. Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. w dalszym ciągu obejmuje osoby starsze, chore i odczuwające lęk przed zarażeniem.

8. W kościele nie obowiązuje limit osób, ale wszyscy przebywający w katedrze muszą mieć maseczki z wyjątkiem sprawujących liturgię. Maseczki są również obowiązkowe w czasie pogrzebu zarówno w kościele jak i na cmentarzu. Komunia św. udzielana jest na rękę.

9. Od jutra w ciągu dnia będzie wystawiony do adoracji Najświętszy Sakrament w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

10. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej parafii poprzez ofiary składane w czasie kolekty i przekazywane na parafialne konto.

11. Ponad 350 kilogramów odpadów i części samochodowych oraz 54 duże plastikowe pojemniki na oleje nieznani sprawcy porzucili do kontenerów śmieciowych na cmentarzu parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej przy ul. Grunwaldzkiej. Zdezelowanymi elementami tapicerki, zużytymi filtrami, zderzakami, spojlerami i innymi elementami karoserii samochodowych i plastikowymi pojemnikami wypełniono dwa kontenery KP7 – o pojemności siedmiu metrów sześciennych każdy. To, co się do nich nie zmieściło, sprawcy porzucili w pobliżu pojemników.
Niezwłocznie po odkryciu skutków zdarzenia parafia katedralna zgłosiła zaistniałą sytuację w Straży Miejskiej i Policji oraz zakładowi, zajmującemu się wywozem odpadów. Zakład odmówił wykonania usługi usunięcia tego rodzaju śmieci, sugerując, by Parafia uporała się z nimi we własnym zakresie. Wywozem odpadów zajęła się wynajęta przez Parafię firma spoza Bielska-Białej. Natomiast 54 duże pojemniki po olejach zdeponowano doraźnie na prywatnej posesji.
Wywóz zwykłych odpadów z cmentarza parafialnego przy ul. Grunwaldzkiej – resztek kwiatów, wieńców, zniczy itp. - pochłania ponad 40 tysięcy złotych rocznie. Podrzucanie do kontenerów cmentarnych śmieci i odpadów domowych nie jest zjawiskiem nowym, jednak nigdy nie miało ono miejsca na taką skalę i nie dotyczyło odpadów niebezpiecznych dla środowiska, objętych ustawą o systemie BDO (Baza Danych Odpadowych), zobowiązującą do rejestracji i prowadzenia ewidencji odpadów między innymi warsztaty samochodowe.
Trwają działania zmierzające do ustalenia sprawcy tego incydentu. Ich celem jest również zapobieganie tego rodzaju zdarzeń w przyszłości. Parafia będzie dochodzić drogą cywilnoprawną zwrotu kosztów poniesionych z tytułu wywozu podrzuconych śmieci.

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter