Katedra św. Mikołaja

Ogłoszenia duszpasterskie
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  
{Play}
Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Zróbcie, jak posłuszni słudzy z Kany Galilejskiej, a następnie radujcie się cudami, których Bóg będzie dokonywał przez swego Jednorodzonego Syna. Nie wszystkie od razu da się zauważyć największe z nich mogą wprowadzić w błąd nasz wzrok, jak chleb i wino, które w ostatnim ziemskim cudzie Jezusa stały się Jego Ciałem i Krwią, dającymi nam życie wieczne. Ten, kto potrafi patrzeć przez wiarę, rozpozna je: zobaczy pod postacią chleba Ciało, a pod postacią wina Krew naszego Zbawcy.
  • W dzisiejszą  niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 9.30 zostaną przyjęte w naszej parafii relikwie św. Małgorzaty Marii Alacoque z Francji i św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, Małej Arabki z Betlejem.
    Św. Małgorzata Maria Alacoque urodziła się 22 lipca 1647 r. w Lautecour k. Charolais w Burgundii, we Francji. Rozwijała życie modlitwy, odznaczała się wielką miłością do Chrystusa obecnego w Najświętszej Eucharystii i do Ukrzyżowanego, ponadto spieszyła z pomocą ubogim i chorym. W wieku 24 lat wstąpiła do Zakonu Sióstr Nawiedzenia (wizytek) w Paray-le-Monial, gdzie w roku 1672 złożyła śluby zakonne, w roku 1685 poświęciła się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W latach 1673-1689 doświadczyła przed Najświętszym Sakramentem 80 wizji i objawień związanych z tajemnicą Serca Jezusowego. Siostra Małgorzata Maria Alacoque odeszła do wieczności pełna zasług i w opinii świętości 17 października 1690 r. w swoim klasztorze w Paray-le-Monial, jej ciało zostało złożone w Kościele Sióstr Wizytek w tejże miejscowości. Małgorzata Maria została beatyfikowana przez papieża Piusa IX w roku 1864, kanonizowana natomiast przez papieża Benedykta XV w roku 1920. Relikwie św. Małgorzaty otrzymaliśmy po wystosowaniu prośby od sióstr Wizytek z klasztoru Paray-le-Monial, gdzie spoczywa święta.
    Święta Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, Mała Arabka (Mariam Baouardy) urodziła się 5 stycznia 1846 roku w Galilei, w katolickiej rodzinie. W roku 1867 wstąpiła do Karmelu we Francji. Śluby zakonne złożyła w Indiach, dokąd przybyła w 1870 roku jako współfundatorka tamtejszego klasztoru. W 1872 roku wróciła do Francji. Trzy lata później udała się do Ziemi Świętej. Założyła dwa klasztory: jeden w Betlejem, a drugi w Nazarecie. Miała szczególne nabożeństwo do Ducha Świętego i była ubogacona nadprzyrodzonymi darami, odznaczając się przy tym cnotą głębokiej pokory. Zmarła w Betlejem 26 sierpnia 1878 roku. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją w roku 1983. Papież Franciszek kanonizował ją 17 maja 2015 r. Siostra Maria nazywana jest także Małą Arabką. Relikwie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego otrzymaliśmy po wystosowaniu prośby do klasztoru w Betlejem.
  • W czasie  Mszy św. o godz. 11.00 dzieci z katolickiego przedszkola „Serduszko” będą śpiewały kolędy.
  • W przyszłą niedzielę, 27 stycznia, podczas Mszy św. o godz. 12.30 będzie śpiewał Chór Polonijny. Powstał on w 1999 roku przy Związku Polskich Katolików w Geteborgu, początkowo jako chór mieszany, obecnie jako żeński. Założycielem chóru jest Wojciech Głuch. Zespół koncertuje w wielu miastach europejskich i stawia sobie za cel kultywowanie polskich tradycji w środowiskach polonijnych oraz integrację międzynarodową.
  • Już po raz trzeci zapraszamy do katedry w niedzielę, 27 stycznia, o godz. 16.00 wszystkie grupy parafialne oraz wszystkich parafian i gości na kolejne Katedralne Kolędowanie. Z wielką radością przywitamy każdego, kto czuje się związany z naszą parafią katedralną. Zaproszenie kierujemy do Sióstr de Notre Dame i Sióstr Służebniczek NMP, Franciszkańskiego Trzeciego Zakonu Świeckich, Honorowej Straży NSPJ, Duszpasterstwa Akademickiego, Róż Różańcowych, Apostolstwa Dobrej Śmierci, Oazy Dzieci Bożych, Młodzieży, Ministrantów, Lektorów, Rodziny Radia Maryja, Zespołu Charytatywnego, Chóru, Neokatechumenatu. W tym roku poza naszym parafialnym chórem dodatkowo obecny będzie zespół Góralskie Nutki. Dziecięcy zespół został założony w 2004 roku w Zespole Szkół nr 8 w Pewli Wielkiej. Od tego roku wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali, otrzymując wyróżnienia i nagrody. Poza występami chóru i zespołu dziecięcego zapraszamy do wspólnego śpiewania kolęd. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania i modlitwy na koniec czasu Bożego Narodzenia.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter