Katedra św. Mikołaja

Ogłoszenia duszpasterskie
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  
{Play}
Świat stawia na samowystarczalność. Państwa chcą być samowystarczalne pod względem wojskowym, energetycznym, gospodarczym. W ten sposób zabezpieczają swoją wolność, niezależność czy nawet niepodległość. My także dążymy do samowystarczalności. A w naszej samowystarczalności chodzi o to, aby nie zależeć od nikogo. Nie być zdanym na cudzą łaskę i niełaskę. Aby być, jak pisał Adam Mickiewicz w Odzie do młodości – „Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem”. Wydaje się, że samowystarczalność to piękna myśl i cenna życiowa dewiza. Ale taka wiara w siebie może być bardzo niebezpieczna. Jeśli wierzysz w siebie, jeśli myślisz, że masz kontrolę nad swoim życiem, jeśli myślisz, że dużo wiesz i jesteś w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji, jeśli to wszystko robisz, to... powoli zamieniasz się w idola. W idola... Stajesz się bożkiem dla siebie, a prawdziwy Bóg staje się tylko jednym z wielu bocznych elementów dużej mozaiki twojego życia. Bóg staje się wręcz przedmiotem. Czymś dyspozycyjnym, uległym, zależnym. A wówczas zaczynasz mówić Bogu, jakie miejsce w twoim życiu ma zająć i jak ma pracować dla ciebie. Czego może od ciebie żądać, a czego nie. Co mu dasz, a co zostawisz tylko dla siebie. Samowystarczalność to zmora dzisiejszych czasów. To oszukiwanie siebie, że nikogo się nie potrzebuje i żyje się tylko dla siebie i dzięki sobie. Wiara w Boga zawsze polega przede wszystkim na porzuceniu ułudy swojej samowystarczalności, mirażu samodzielności, fikcji niezależności. Człowiek jest tylko człowiekiem. Wiele może, ale nie może sam się zbawić. Człowiek potrzebuje Boga.
  • Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Ofiarą do puszek możemy wesprzeć Diecezjalne Radio „Anioł Beskidów”.
  • Koncert w wykonaniu orkiestry im. Telemanna z okazji 335. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej rozpocznie się dzisiaj o godz. 17.00. Wstęp wolny. Zapraszamy.
  • Ministrantów i kandydatów, którzy chcieliby dołączyć do tej wspólnoty zapraszamy na spotkanie we wtorek, 18 września, o godz. 17.30 do salki. Natomiast lektorzy spotykają się w tym dniu po mszy św. wieczornej.
  • Próba Chóru odbędzie się w czwartek, 20 września, po mszy św. wieczornej w salce za organami.
  • Spotkanie Kręgu Biblijnego odbędzie się w poniedziałek, 24 września, po mszy św. wieczornej w salce.
  • Rada Osiedla „Śródmieście Bielsko” organizuje dla mieszkańców osiedla spotkanie integracyjne w Wiśle w piątek, 5 października, w godz. od 9.30 do 16.30. Koszt przejazdu 25 zł. Zapisy będą przyjmowane 12 i 19 września w siedzibie Rady Osiedla. Dodatkowe informacje w gablocie.

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter