Katedra św. Mikołaja

Boże ślady
{Play}
Na szczycie Matyska w Radziechowach w Beskidzie Żywieckim zapłonął 2 kwietnia „Ogień Lolka”. W ten sposób wierni uczcili 13. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Pod gigantycznym krzyżem milenijnym odbyło się modlitewne czuwanie, a o 21.37 zapłonęło specjalne ognisko pamięci.
2 kwietnia br. uczestnicy modlitwy wyruszyli spod I stacji Golgoty Beskidów. Rozważania Drogi Krzyżowej poprowadził ks. Krzysztof Ciurla. Podczas wyjścia, wzdłuż drogi, wierni układali zapalone lampiony, tworząc tzw. Drogę światła.
Rozważano tajemnice światła Różańca, modlono się słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Przy ognisku przygotowanym przez strażaków zaśpiewano ulubione pieśni papieża, maryjne oraz na cześć patrona Stowarzyszenia „Dzieci Serc” bł. o. Michała Tomaszka, męczennika z Peru. Najmłodszy uczestnik czuwania, Paweł, miał zaledwie 5 lat.
10 lat temu ogień z grobu Jana Pawła II, nazwany „Fiaccola di Lolek”, przywieźli w Beskidy biegacze z Włoch. Ogień przechowywany był przez jakiś czas w klasztorze bielskich redemptorystek na wzgórzu Trzy Lipki, skąd przed laty wystartowali włoscy maratończycy w 32-kilometrowym biegu na Matyskę.
Jednym z pomysłodawców palenia watry w rocznicę śmierci papieża Polaka był Stefan Jakubowski, opiekun górskiej kaplicy na Groniu Jana Pawła II pod Leskowcem.
Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  
Rzymskokatolicka parafia
Świętego Mikołaja
w Bielsku-Białej

Plac Świętego Mikołaja 16
43-300 Bielsko-Biała
+48 33 82 92 600
Jak do nas dojechać