W niedzielę 2 czerwca o godz. 12.30 Mszę świętą prymicyjną odprawi w katedrze nasz rodak ks. Łukasz Pokusa CM.
Ks. Łukasz przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Grzegorza Rysia w sobotę 18 maja w krakowskim kościele Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo.
Homilię wygłosił ks. kardynał Grzegorz który nawiązał do czytań liturgii słowa w tym dniu czytanie ( Dz 28, 16 – 20. 30 – 31) oraz Ewangelii (J 21, 20 – 25) zwracając się do alumnów i diakonów, nakreślił dzieje dwóch wielkich apostołów Pawła i Jana, którzy byli jak powiedział w rękach Jezusa. Podkreślił , że Wy nie jesteście w rękach biskupa, prowincjała czy zakonu, ale jesteście w rękach Jezusa. To Jezus zadecydował, że jesteście wyświęceni na diakonów i księży. Święcenia będziecie przeżywać tylko wtedy, że będziecie w rzeczywistych relacjach z Jezusem. Wyobrażaliście sobie jak to być diakonem księdzem, Pan Jezus spełnia wasze marzenia,zostajecie diakonami, prezbiterami,ale uważajcie wszystko będzie inaczej niż myślicie, ale jesteście w rękach Jezusa, nie możecie być w lepszych.
Na zakończenie ks. kardynał Grzegorz wspomniał apostoła Jana, który w wieku stu lat był uczniem Jezusa Chrystusa i był w rękach Pana. Życzył wszystkim byśmy wszyscy tutaj zebrani, byli uczniami Pana, a do końca swoich dni byli w rękach Jezusa Chrystusa.
W obrzędzie święceń kandydaci do kapłaństwa i diakonatu przyrzekli m. in. posłuszeństwo biskupowi i jego następcom oraz prowadzenia życia „zgodnie z tajemnicą Pańskiego krzyża”.
Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, wyświęcani modląc się przyjęli postawę prostracji, polegającą na leżeniu krzyżem przed ołtarzem. W kulminacyjnym momencie obrzędu ks. kardynał Grzegorz w ciszy nałożył na diakonów ręce i odmówił nad nimi modlitwę święceń. Także pozostali duchowni nałożyli na przyjmujących święcenia ręce, przekazując w ten sposób władzę kapłańską.
Po przywdzianiu szat liturgicznych ręce prezbiterów zostały namaszczone krzyżmem świętym. Ks. kardynał Grzegorz podał także każdemu z nich chleb na patenie i wino z wodą w kielichu i przekazał znak pokoju. Nowo wyświęceni podeszli do ołtarza, by celebrować swoją pierwszą Mszę świętą.
Liturgię swoim śpiewem uświetniła Schola Duszpasterstwa Akademickiego „Na Miasteczku”. Przed zakończeniem Eucharystii Wizytator Zgromadzenia Księży Misjonarzy ks. Paweł Holc wręczył nowo wyświeconym kapłanom dekrety nominacyjne do wspólnot parafialnych obsługiwanych przez księży misjonarzy.
Na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. kardynał Grzegorz Ryś udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa.
Zgromadzenie Księży Misjonarzy założył 17 kwietnia 1625r. w Paryżu św. Wincent a Paulo w celu ewangelizacji ubogich, w szczególności w formie misji ludowych w małych miasteczkach i wioskach. Misjonarze prowadzili przytułki dla sierot, opiekowali się chorymi oraz zajmowali się formacją kleru, nie przyjmowali natomiast beneficjów i godności kościelnych.
Pierwsi misjonarze św. Wincentego a Paulo zostali sprowadzeni do Polski z Francji na zaproszenie królowej Ludwiki Marii Gonzagi w listopadzie 1651 r. Osiedlili się w małym domku położonym w okolicy drewnianego kościoła św. Krzyża, będącego poprzednikiem bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. W 1652r. królowa ofiarowała misjonarzom parafię w Sokółce koło Białegostoku, a w grudniu 1653r. nastąpiło oficjalne objęcie świętokrzyskiej parafii i kanoniczne ustanowienie domu Zgromadzenia. W następnych latach dokonano jego rozbudowy i wzniesienia nowej świątyni. W 1685 oficjalnie erygowano Polską Prowincję Zgromadzenia Misji.
Polska Prowincja Zgromadzenia Misji liczy 237 księży i 2 braci. W skład Prowincji wchodzi 25 domów. Misjonarze są obecni w Bydgoszczy, Grodkowie, Lipowej, Iłowej, Gozdnicy, Wymiarkach, Przewozie, Krakowie, Krzeszowicach, Odporyszowie, Pabianicach, Piekarach koło Krakowa, Skwierzynie, Trzcielu, Słubicach, Sopocie, Tarnowie, Warszawie, Ignacowie, Wrocławiu, Zakopanem i Żmigrodzie. Polscy misjonarze pracują również w Austrii (Wiedeń), Niemczech (Freilassing, Lippstadt), Francji (Saint- Etienne), Ukrainie, Białorusi, Belgii, Danii, Tajwanie, Kongo, Beninie, Brazylii, Madagaskarze, Kongo, Papui-Nowej Gwinei, Kazachstanie, Stanach Zjednoczonych.
Hasłem Zgromadzenia Misji są słowa: „Posłał mnie Pan, abym głosił ubogim Dobrą Nowinę” zaczerpnięte z Ewangelii według świętego Łukasza. Według świętego Wincentego a Paulo zadaniem misjonarzy jest przyoblekanie się w ducha Jezusa Chrystusa, to znaczy naśladowanie Jezusa głoszącego Ewangelię ubogim. W tym celu należy ćwiczyć się w nabywaniu pięciu cnót misjonarskich: prostoty, pokory, łagodności, umartwienia i gorliwości apostolskiej.