Choć nazwa góry Przemienienia nie pojawia się w Ewangelii, tradycja utrzymuje, iż jest nią Tabor w Galilei. Co łączy to miejsce z Bielskiem-Białą?
Na górze Tabor znajduje się kościół z dwiema mini-wieżami, stojącymi jakby na straży głównego wejścia. Wraz z fasadą świątyni wyglądają one tak, jakby ktoś rzeczywiście postawił tutaj trzy namioty: dla Jezusa, dla Mojżesza i dla Eliasza. Architekturę taborskiej świątyni przywodzi na myśl fasada bielskiej katedry, tyle że namiot dla Jezusa – czyli wieża pośrodku – jest znacząco większy niż boczne wieżyczki, które wyglądają niczym namioty dla Mojżesza i Eliasza, które podczas Przemienienia Jezusa chciał zbudować Piotr.


W kościele na Górze Przemienienia na parterze bocznych wież rzeczywiście urządzono kaplice Mojżesza i Eliasza. Obaj byli wybitnymi postaciami w życiu Narodu Wybranego. Obaj doświadczyli spotkania Boga na górze Horeb – Mojżesz w postaci obłoku i błyskawic (Wj 19,18), Eliasz w delikatnym powiewie wiatru (1 Krl 19,12). I obaj – jak mówi tradycja biblijna – zostali wzięci do nieba – na ziemi próżno szukać ich grobu.

Na górze Tabor dokonało się Przemienienie Jezusa: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. Jezusowi towarzyszyli Mojżesz i Eliasz, a świadkami Metamorfozy byli Piotr, Jan i Jakub. Na zakończenie Przemienienia z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie” (Mt 17,1nn).
Przemienienie Pańskie opisują Mateusz, Marek i Łukasz. Chociaż mówią jedynie, że miało ono miejsce na górze, nie podając jej nazwy, od czasów starożytnych mniema się powszechnie, że tą górą jest Tabor.

Tabor stoi sobie samotnie, pojedynczo, 20 kilometrów na południowy zachód od Jeziora Galilejskiego. Płaski szczyt góry Tabor wznosi się blisko 600 metrów nad poziomem morza. W czasach Jezusa trzeba było tutaj się wdrapać. Dzisiaj po krętej drodze kursują mikrobusy, wywożące turystów i pielgrzymów. A ze szczytu rozlega się wspaniały widok na puzzle galilejskich, żyznych pól, których kobierzec rozciąga się poniżej.

W czasach starożytnych na górze Tabor zbierali się wojownicy, w trzecim wieku przed Chrystusem zbudowano tutaj nawet fortecę. Dziś nie ma po niej śladu. Ale są ślady Metamorfozy albo Transfiguracji czyli… Przemienienia Pańskiego.
Dokładnie 400 km od Bielska-Białej, w pół drogi między Pragą a Czeskimi Budziejowicami, leży miejscowość Tábor. Nazwali je tak osiadli tutaj na pocątku XV w. prascy Husyci (wcześniej Hradiste), których – ze względu na radykalne poglądy nie tylko religijne, ale także społeczne i poltyczne (zniesienie pańszczyzny itp.) nazywano, od miejsca osiedlenia, Taborytami.
